כממתג ומעצב גרפי נדמה לי שכל לקוח שלי ששאלתי אותו במה הוא חושב שהעסק שלו מבודל השיב לי בתשובה המובנת מאליה שהוא הכי שירותי, מקצועי, טוב, חדשני עם מחירים נוחים וכיוצ״ב.

ואם נחשוב על זה לעומק כל בעל עסק היה עונה את התשובה הנ״ל שאם לא כן הוא לא היה שורד את התחרות הקשה…אך עדיין היא לא נותנת מענה לשאלה מהי נקודה שעושה את העסק מבודל ושונה מהאחרים? אותה סיבה ייחודית שלקוח יעדיף מותג זה על פני האחר?

בשלב זה השיחה בדרך כלל נכנסת לדום שתיקה. ואכן, תשובה לשאלת הבידול זו משימה לא פשוטה כלל, אבל ברגע שניתן מענה לשאלה זו אפשר יהיה לומר שמותג נולד. מה שיעשה עסק לשונה מרעהו הוא הדגשת הערכים המבדלים אותו משאר המתחרים ובאמצעות מיתוג נכון ופמפום שיווקי אפקטיבי שישכנע את הלקוחות שהנאמר הוא אמת לאמיתה אפשר יהיה לעשות וי על סעיף ההצלחה. 

אז כיצד מוצאים במה מבודל מותג זה מאחר? 

אפשר לעשות זאת בטכניקה שאני קורה לה שיטת הקילוף. יש בתחילה לעשות פריסה רוחבית של כל ערכי המותג שאותו אנו רוצים למתג, לאחר מכן לקחת שניים שלושה מתחרים עיקריים וגם להם לעשות את אותה פריסה. 

בהערת ביניים אומר שהיתרון שלנו בעריכת פריסה שכזו למתחרים הוא בכך שאנו עושים זאת מעמדת לקוח פוטנציאלי ולא כבעליו של המותג המתחרה שעשויי להיות שבוי בתוך הדימוי שלו. 

לאחר שביצענו פריסה אנו מתחילם בשיטת האלמינציה למחוק נקודות משותפות עד שמגיעים לאותה נקודה שמופיעה אצלנו ולא מופיעה אצל המתחרים שלנו.  לדוגמה: ערכי העסק שאני ממתג: מקצועי, שירותי, מחירים נוחים, לקוחות בפריסה ארצית, עסק ותיק למעלה מעשרים שנה. 

ערכי מתחרה 1: מקצועי, שירותי, מחירים נוחים, לקוחות בפריסה ארצית, קיים שנתיים בלבד.

ערכי מתחרה 2: מקצועי, שירותי, מחירים נוחים, לקוחות בפריסה מקומית, קיים חמש שנים בלבד.

ניתן לראות שמה שיכול לבדל את העסק שאותו אני ממתג למתחרים שלו הוא בכך שהוא קיים למעלה מעשרים שנה. הסאב קונטקסט הוא שהעסק ותיק, מקצועי, אמין וכו’. נתון זה יוכל להעניק לי כיוון חשוב ביותר שארצה להדגיש אותו בשלב העיצוב.

הידיעה שלנו, במה מבודל המותג ממתחריו יקל עלינו כמעצבים להיות מקוריים, מיוחדים ומדוייקים עבור הלקוח - חשוב לא? 


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.