לוגו מייצג ומתמצת את ערכי המותג באמצעות סמל. הוא צריך להיות זכיר וכזה היכול לעשות חיבור רגשי ומיידי. הרבה פעמים הוא יהיה הגורם בגללו לקוח פוטנציאלי יחליט להשתמש בשירות או לרכוש את המוצר. לוגו שמייצג את המותג בצורה הטובה ביותר, הוא כזה המבודל ממתחרים, ממוצב בצורה מדוייקת לפלח שוק רצוי ומקורי.  

אני נוהג לחלק את סוגי הלוגו לשלושה חלקים: לוגו המתבסס על סמל, לוגו המתבסס על טיפוגרפיה ולוגו המשלב בין השניים. לא ניתן להצביע על צורת לוגו מוצלחת יותר מהאחרת שכן צורת הלוגו מתבססת על טעם והעדפה אישית של המעצב, של הלקוח, השילוב בין השניים ומה הכי נכון לעשות למען הצלחת הפרוייקט. 

מעצב מפתח עם השנים סגנון עבודה ועיצוב אשר מזוהים עימו. הנחת היסוד היא שלקוח פונה למעצב גרפי המועדף עליו לאחר שצפה בתיק העבודות של האחרון ומתוך התרשמות מפרוייקטים קודמים, מצא שאותו מעצב כנראה עונה על טעמו האישי.

עם זאת, דבר בסיסי וחשוב חייב להתקיים בכל פרוייקט קטן כגדול, לא משנה מה טעמו של הלקוח או המעצב והוא ביצוע איפיון מדוייק של העסק אותו הולכים למתג זאת על מנת שיהיה בסיס נתונים רחב כדי להחליט ולקבוע איזה סוג לוגו הכי נכון לעצב. על הלוגו בסופו של דבר לתת תחושה של שלמות ודיוק שכן על כתפיו אחריות רבה לנראות המותג.

לוגו המבוסס על סמל יכול להיות פיגורטיבי או מופשט חשוב להתאים בצורה מדוייקת את הפונטים שכן הלוגו אמנם מורכב משתי יחידות (סמל ואות) אבל חייב לתת את התחושה של יחידה אחת שלימה. לדוגמה:

התפתחויות - מרכז התפתחות לילדים

לוגו המבוסס על טיפוגרפיה יכול לברוא צורות מתוך האותיות, שכן הוא מבוסס על צורת האות ושם המותג. הקישוט או שינוי האות יכול להיות פיגורטיבי או מופשט אבל גם בסוג זה על הלוגו להיות קוהרנטי בכל חלקיו. לדוגמה:


לוגו המבוסס על סמל וטיפוגרפיה משלב בין השניים, מאפשר שינוי משחק ויצירה באותיות יחד עם הסמל. סוג לוגו זה מורכב ליצירה שכן הוא מתחשב באלמנטים רבים מהקודמים שצריכים בסוף התהליך להיות צורה אחת המהווה את הלוגו. לדוגמה:
 
קהינה - אופנה ספורטיבית

מכיוון שהשיטה שלי כמעצב בעיצוב לוגו הוא להציג עבור הלקוח שלושה כיוונים שונים לבחירה יתכנו פעמים שהדוגמאות תהיינה מורכבות משלושת הסוגים שציינתי בתחילת הפוסט. אבל עובדה היא שלרוב יוצא שלקוח מגיע עם דעה מגובשת בנוגע לסוג הלוגו המועדף עליו כך שזה עבורי כמעצב עושה את החיים לקלים יותר.  

זאת הסיבה שאני עורך ראיון מקיף בשלב איסוף המידע ומבקש מהלקוח רפרנסים המועדפים עליו מכיוון שכך ניתן כבר אז לדעת לאיזה כיוון הלקוח רוצה לכוון אותי בפרוייקט. 

לסיכום

אין תשובה מוחלטת מה סוג הלוגו הטוב ביותר וגם החוקיות אינה חקוקה על סלע. התשובה לשאלה איזה לוגו הוא הטוב ביותר תלויה בתחום העסק אשר ממתגים ובשלל גורמים ונתונים נוספים כגון צבע, טיפוגרפיה השראה וכו’ שחוברים להם יחדיו לכדי צורת לוגו ייחודית, מקורית ומותאמת בצורה מקסימלית ללקוח.